Leva, TL’yi 10’a katladı! Halk yanına bile yaklaşamıyor, Bulgarlar poşetleri dolduruyor

1 Leva, 10 TL’yi geçti. İki ülke ortasındaki kur farkından ötürü Bulgar turistlerin Edirne’deki ağır alışverişleri sürat kazandı.

Kilosu 140 TL’ye çıkan klasik peynirin yerli halk yanına bile yaklaşmazken, Bulgarlar poşetlerini doldurdu.

Peynirin yanı sıra süt eserlerine de istek gösteren Bulgarlar, valizlerini doldurup ülkelerine dönüyor.

“YOĞUN ALIŞVERİŞ OLUYOR”

Pazar esnafı Onur Pektaş, Bulgaristan’dan gelen turistler sayesinde çok peynir sattığını belirterek, “Çok alıyorlar. Onların parası buraya nazaran bedelli olduğu için ağır alışveriş oluyor. Çoklukla besine, giysiye ihtimam gösteriyorlar. Bulgar gelince esnafın yüzü gülüyor. Bir iki kalıp alan da var, bir iki teneke alan da var; çok değişiyor. Çoğunluğu yüksek alıyor” dedi.

“ZENGİN BİR ÜLKE DEĞİL LAKİN PARASI DEĞERLİ”

Pazarcı Levent Bakır da şunları söyledi:

*İşlerimiz düzgün şükür, Bulgarlarla. Düzgün gidiyor şu anda, yılbaşı alışverişi. Edirneliler de alıyor fakat natürel onlar kadar alışveriş yapamıyorlar. Neden? Zira biraz fiyatlar kıymetli.

*Süt eserleri biliyorsunuz, fiyatları her geçen gün yükseliyor. Klasik peynir, 120, 130, 140 liraya var. İçerisindeki süt ölçüsü, kalitesine nazaran değişiyor fiyatları. Evvelce önemli artırım geldi. 200, 205, 300 lira üzere tenekesine artırımlar geldi.

KIŞLIK MUHTAÇLIKLARINI KARŞILIYORLAR

*Onların bir lirası bizim 10 liramız. Doğal olarak onların avantajına geliyor. 2-3 kilo alıyorlar. Onlar da kışlık muhtaçlıklarını bizden karşılıyorlar.

*Çeçil peynir; 3-4 kilo alanlar var. Buzdolabına koyup tasarruf etmeye çalışıyorlar. Sonuçta çok varlıklı bir ülke değil ancak parası kıymetli.

*O yüzden alışverişlerini bizden yapmaya çalışıyorlar. Birçok kişi alamıyor. Kimi mevzularda bizim vatandaşımızın külfetleri var. (ANKA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir