Titan denizaltısının “katastrofik” şekilde patladığı belirtildi: Katastrofik patlama nedir?

Titanik’in enkazını ziyaret için yola çıkan denizaltı 18 Haziran’da Atlas Okyanusu’nda kaybolmuştu. Enkaz yeri ve Titan’ın 5 büyük modülü Titanik enkazının yaklaşık 500 metre ilerisinde bulundu.

PATLAMA AÇIKLAMALARI

ABD Kıyı Güvenlik yetkilileri, Titan’dakilerin denizaltıdaki basınç kaybından kaynaklanan içe yanlışsız bir patlama sonucu hayatını kaybettiklerini duyurdu.

Sahil Güvenlik yetkilisi Tuğamiral John Mauger, Boston’da yaptığı basın açıklamasında, “Enkaz, su aracının katastrofik bir formda patlamasıyla dengeli. Bu yüzden çalışmaya ve aşağıdaki bölgeyi aramaya devam edeceğiz.” dedi.

KATASTROFİK PATLAMA NEDİR?

Katastrofik patlama, alanda değerli hasara, yaralanmalara ve/veya ölümlere neden olan ve etraftaki topluluğa uzanan bir sonuç tesir alanına sahip olan, büyük bir denetimsiz emisyon, yangın yahut patlamayı içeren bir olaydır.

Temel tariflerine nazaran, bir iç patlama, bir şeyin dış basıncın iç basınçtan daha büyük olması nedeniyle içe yanlışsız çökmesi, yani şiddetli bir içe gerçek patlamasıdır. Bir objenin içinde basınç oluştuğunda ve dışarı hakikat itildiğinde meydana gelen patlamanın tam zıddıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir