Süleyman Soylu, Türkiye Ermenileri Patriği Maşalyan’ı ziyaret etti

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Türkiye Ermenileri Patriği Sahak Maşalyan’ı ziyaret etti.

SOYLU: HER MESELENİZDE SİZİNLE BİRLİKTEYİZ

Anadolu Ajansı’nın haberine nazaran, İstanbul’un Fatih ilçesindeki Ermeni Patrikhanesi’nde gerçekleşen ziyarette Soylu, Maşalyan’a, sarsıntı bölgesine yardımlarından ötürü teşekkürlerini iletti.

Soylu, “Orada tüm Ermeni cemaatleriyle nasıl bir birliktelik içerisinde olduğumuz, hem yardım toplamada gösterdikleri üstün davranış hem sizlerin oraya gelerek yaraların sarılmasında bizatihi katkı sunmanız, bu milletin birlikteliğini nasıl ortaya koyabileceği konusundaki en değerli örnektir” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın selamını da ileten Soylu, “Bugüne kadar olduğu üzere, bundan sonra da her meselenizde sizinle birlikteyiz. Biz buradan bütün dünyaya bir numune göstermek zorundayız. İstanbul’un, Anadolu medeniyetinin, birlikte yaşamanın, birebir vakitte birlikte güçlü olmanın anlayışını daima birlikte göstermek zorundayız” diye konuştu.

MAŞALYAN: AZINLIK CEMAATLERİNİN HAYATINDA KIYMETLİ BİR DÖNÜM NOKTASI OLUŞTU

Patrik Maşalyan ise Bakan Soylu’nun geçmiş Ramazan Bayramı’nı kutladıktan sonra, sarsıntı bölgesinde yaraların acilen sarılması temennisinde bulundu.

Maşalyan, “Sizlerin uğraşlarıyla, devletimizin şifa veren elleriyle umarız oradaki vatandaşlarımız bir an evvel olağan hayatlarına döner. Kolay olmayacak lakin hepimiz tek bir ülkeyiz, tek bir yüreğiz. Daima bir arada bunun da üstesinden geliriz. Tek bir ülke, tek bir millet olmanın özelliği bu” tabirlerini kullandı.

Patrikhaneye dayanaklarından ötürü Soylu’ya teşekkür eden Maşalyan, “Herhangi bir problemimiz olduğunda biliyoruz ki bizi işiten kulaklar var, sıkıntılarımıza huzur getirecekler var. Biz şahsınızda devletimizin, hükümetimizin, AK Parti’nin gülümseyen ve olumlu yüzünü gördük. Bir halde 20 sene öncesinde azınlık cemaatlerinin hayatında kıymetli bir dönüm noktası oluştu” formunda konuştu.

“Azınlık olmanın hiçbir ülkede kolay olmadığını” söyleyen Maşalyan, devletlerin yaklaşımıyla bu durumun olumluya çevrilebileceğini belirtti.

Maşalyan, 2008’de Vakıflar Maddesi’nin değişmesiyle bir arada Türkiye’deki azınlıkların “bir milat yaşadıklarını” belirterek, cemaati ve din adamları ismine Soylu’ya, bu yasa değişikliğindeki katkılarından ötürü teşekkür etti.

Özellikle vakıf seçimleriyle ilgili birtakım pürüzler yaşadıklarını anımsatan Maşalyan, “Biz aşamazdık onları kendi başımıza. Fakat sizin teşebbüsleriniz de olumlu oldu ve artık burada gördüğünüz bu vakıf yönetim kurulu liderleri seçildiler. Yeni bir nefes, yeni canlılık getirdiler cemaatimize. Biraz daha umutla bakıyoruz geleceğimize. Artık problemlerimizi masaya yatırabilir ve onlara tahlil üretebiliriz” dedi.

MAŞALYAN’DAN SIVACIOĞLU’NUN ADAYLIĞI İÇİN TEŞEKKÜR

Maşalyan, cemaatlerinin mensubu Dr. Sevan Sıvacıoğlu’nu seçilebilir bir sıradan milletvekili adayı gösterdikleri için de AK Parti’ye teşekkürlerini iletti.

“Daha evvel Patrikhaneye devlet adamlarının uğramadığını lakin 20 yıldır bakanların, başbakanların, cumhurbaşkanlarının ziyaret etmeye başladığını” söyleyen Maşalyan, “Bu, sizin şahsınızda ve tıpkı vakitte hükümetimizin özelinde azınlıklara karşı olumlu hali, bakışı ve müspet ayrımcılığı bize gösteriyor. Bizim çok gereksinimimiz var bu mevzulara. Zira biz giderek azalan azınlıklarız. Genel nüfusta bütün azınlıkların oranı binde bir. Yani 85 milyonda 85 bin lakin. Bu Türkiye için de birebir vakitte bir kayıp. Türkiye’nin renkleri kaybolmasın, solmasın. Onun için bir halde bizim desteklenmemiz gerekiyor. Bugüne kadar bu dayanağı sizden gördüğümüz için teşekkür ediyorum” diye konuştu. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir