Son Dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan: 45 bin öğretmen ataması yapılacak, öncelikli olarak afet bölgesinde görevlendirilecekler

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Twitter hesabından yaptığı açıklama ile atama bekleyen öğretmenlere bir müjde verdi.

“ÖNCELİKLİ OLARAK AFET BÖLGELERİNDE GÖREVLENDİRECEĞİZ”

“Sevgili vatandaşlarım, eğitim topluluğumuzun pahalı üyeleri, buradan sizlerle bir muştuyu paylaşmak istiyorum” diyen Erdoğan, bildirisinde şu tabirleri kullandı: “Eğitim sistemimizin kalitesini artırmak, eğitim takımımızı daha da güçlendirmek için 45 bin yeni öğretmen ataması yapacağız. Atanacak öğretmenlerimizi öncelikli olarak zelzelenin yaralarını sarmak için afet bölgelerinde görevlendireceğiz. Tüm öğretmenlerimize, ailelerine, öğrencilerimize ve eğitim topluluğumuza güzel olsun.”

“DEPREMİN MALİYETİ 104 MİLYAR DOLARI BULACAK”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, paylaşım öncesinde AB Kurulu ile AB Konseyi Dönem Başkanı İsveç’in, Türkiye ve Suriye’de sarsıntılardan etkilenen bölgelere takviye için düzenlediği Memleketler arası Bağışçılar Konferansı’na Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nden canlı temasla katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avrupa Birliği (AB), Birleşmiş Milletler (BM) ve öteki memleketler arası örgütlerin üyelerine ve kurumlara, sarsıntıda Türkiye’nin yanında oldukları için teşekkür etti.

Depremin yol açtığı yıkım maliyetinin yaklaşık 104 milyar dolar olduğunu söz eden Erdoğan, “Depremde yıkılan tüm kentlerimizi altyapısı, üstyapısı, işyerleri, tarihi ve kültürel bedelleriyle tekrar inşa ve ihya edeceğiz” açıklamasını yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şöyle:

“Bilim insanları dünya üzerinde karada meydana gelen en şiddetli felaket olduğunu söylüyor. Zelzeleden etkilenen vilayetlerimizden kimileri son günlerde çok yağış ve sel afetiyle çaba ediyor. Depremzedelerimizin gereksinimlerinin giderilmesi için gereken tüm uğraşı gösteriyoruz. Belediyelerimiz, sivil toplum kurumları ve gönüllüler canla başla uğraş ediyor. Zelzele bölgesindeki 11 vilayette yıkık, acil yıkılacak, ağır hasarlı, yani kullanılamaz hale gelmiş bina sayısı 298 bine, bağımsız kısım sayısı 876 bine varıyor. Bu güç günlerde tüm dostlarımızın; kurumlarıyla, üye ve aday ülkeleriyle AB, BM ve öbür milletlerarası örgütlerin sergilediği dayanışmayı asla unutmayacağız.

“İLK YIL TOPLAM 650 BİN KONUTU TESLİM ETMEYİ PLANLIYORUZ”

İlk hesaplarımıza nazaran sarsıntının yıkım maliyetinin 104 milyar doları bulacağı kestirim ediliyor. 130’a yakın ülkeden gönderilen yardımlar bölgeye ulaştı. Her birinize şahsım, ülkem ve milletim ismine teşekkür ediyorum. Bu güç günlerimizde sergilenen dayanışmayı asla unutmayacağız. Bu konferans sağlam temelli bağlantılarımızın bir öbür göstergesidir. Temel çabamız artık başlayacak. Amacımız 1 yıl içinde zelzele bölgesindeki konut gereksinimini karşılayacak yapıları inşa etmektir. Birinci yıl 319 bin, toplam 650 bin konutu teslim etmeyi planlıyoruz. Eş vakitli olarak çadır kent, konteyner kent ve prefabrik kurulumuna devam ediyoruz. İki ayda 108 bin konteyner kurarak, yarım milyon insanı yerleştireceğiz. Üçüncü ülkelerin, Suriye’deki depremzedelere yönelik insani yardım materyali intikallerinde gereken kolaylığı gösteriyoruz. Bu tavrı sürdüreceğiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir