Mardin’de İsrail’in Gazze’ye saldırıları protesto edildi

Şehmus EDİS / MARDİN (İGFA) – Kentte faaliyet yürüten 60’a yakın sivil toplum kuruluşunun oluşturduğu Mardin Sivil Toplum Kuruluşları Platformu üyeleri, Cuma namazı çıkışı Şakir Nuhoğlu Camii önünde toplanarak, Filistin’e yönelik sürdürdüğü akınlar nedeniyle İsrail’i protesto etti. Kalabalık, sık sık ‘Mardin’den Gazze’ye direnişe bin selam’ sloganları attı. Dualarla başlayan hareket, yürüyüşle sona erdi.
Toplanan küme ismine basın açıklamasını okuyan platform sözcüsü Necmettin Başboğa, işgalci İsrail’in her gün bayan, çocuk demeden günahsız ve sivil insanları katletmeye devam ettiğini ve dünyanın ise yalnızca seyrettiğini söyledi.
‘GAZZE HALKINA SOYKIRIM UYGULANIYOR’
Başboğa, “Bu mühlet içinde 80 bin ton bombayı Gazze’nin konutlarına, beşerlerine, hastanelerine ve pazar yerlerine bırakarak 30 bin pak canı katlettiler.

İsrail, ülkelerin ve global güçlerin suskunluğuyla daha çok yırtıcılaşıyor ve daha cüretkâr oluyor. Mardin’den bütün dünyaya, bütün halklara ve bütün Müslümanlara sesleniyoruz; Gazze halkına soykırım uygulanıyor.
Gazze’de işgalci İsrail’in ataklarında hayvanların de öldürüldüğüne dikkat çeken Başboğa, ağaçlar ile bitkiler imha edildiğini, su kaynaklarının kurutulduğunu, atmosfer ve toprağın zehirlenerek büyük bir tabiat felaketine yol açtığını belirtti.

‘İNSANLIK ONURU ÇİĞNENİYOR’
Başboğa, “Yemek kuyruğunda bekleşen yüzlerce pak bayan ve çocuk uçaktan atılan bombalarla topluca katlediliyor. Bizler sustukça İsrail daha da yırtıcılaşıyor. Gazze bütün insanların onur toprağıdır. İnsanlık onuru çiğneniyor. Buna sessiz kalmayınız.

Biz de sessiz kalmayacağız. Gazze bağımsızlık ve hürriyet çabasının masumiyeti ve haremidir. Bu İsmet-i haremi tecavüzcü Siyonistlere karşı koruma etmek bütün hürriyet sevdalılarının şiarıdır. Gazze’nin kirletilmesi ve lekelenmesi bütün insanlık vicdanının lekelenmesi demektir. Ehli Gazze Ehli izze’dir. Bu izzetli halkı yabanî siyonistlerin insafsızlığına terk edenlerin erdemi ve onuru yok olmuş demektir. Bugün zalim İsrail’e dur demeyen ve mazlum Gazze halkının yanında durmayanları, Tarih de Allah ta affetmeyecektir.” diye konuştu.
‘YAŞASIN GAZZE’NİN HAKLI VE ONURLU DİRENİŞİ’

Gazze halkının onurlu ve haklı direnişine büyük fedakarlıklarla devam etiğine işaret eden Başboğa, son olarak şunları söyledi: “Gazze halkı zillet içinde yaşamak ve teslim olmak yerine izzetli halde şehadeti tercih ediyor. Bizler de safımızı, tarafımızı ve duruşumuzu göstermeliyiz.
Tarafımız Filistin’dir. Safımız mazlumlardır. Duruşumuz direnen Gazze’dir. Siyonist işgalcilere yardım eden, propagandalarını yapan ve dayanak veren bütün eserleri ve firmaları boykot etmeyi sürdürerek duruşumuzu göstermeliyiz. Gazzeli kardeşlerimizin acısını yüreğimizde hissederek duyarlılığımızı sergilemeye devam edeceğiz. Yaşasın Gazze’nin haklı ve onurlu direnişi. Kahrolsun insanlık düşmanı katil Siyonistler ve işbirlikçileri.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir