Kılıçdaroğlu: Kayyum uygulamasına son vereceğiz

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Lideri ve Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Adayları İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ile birlikte Karslılarla biraraya geldi.

‘DİNOZORLARIN PARASINI ÖDEDİK’

Halk buluşmasında sahneye evvel Mansur Yavaş çıktı. Yavaş, “Seçilirse toplumsal yardımı kesecek dediler. 60 bin öğrenci şu anda okuluna fiyatsız gidiyor. Kantinde alışveriş yapamayan öğrencilerin ailelerine her ay 330 lira para yatırarak mahcup olmamalarını sağlıyoruz. Çocuklar okusun diye kreşler açıyoruz. 16 trilyon parayı toprağa gömüp Ankapark yaptılar. Susuz mahalleler var Ankara’da. Otobüs görmemiş mahalleler vardı. 5 katrilyon dinozorların parasını ödedik” sözlerini kullandı.

“Haksız kesilen 1.6 milyar lira Ankara halkının boğazından kesilen paradır” diyen Yavaş, “Kendilerine oy verenleri de cezalandılar. Saçma sapan projelere dökecek paramız yok. Bugünkü sayıyla pahası 350 milyon lira olan giriş kapıları yaptılar. Ne işe yaradığını bilen yok! Parsel parsel Ankara’yı sattılar. Bu söyleyen kendi başbakan yardımcıları. Bunun devam etmesini istiyorlardı. İhalelerin tamamını internetten yayınladık. Hem dış borçları hem bunların borçlarını ödedik” dedi.

Pandemi periyodunda öğrencilerin internet muhtaçlıklarını karşıladıklarını hatırlatan Yavaş, AK Parti iktidarının hizmetlerde yetersiz kaldığını söyleyerek, “Seçildikten sonra rozeti çıkardık. Artık koltuklarını korumak, şatafatlı hayatlarını sürdürmek için ona buna iftira atan iktidar gidecek. Duymadığımız laf kalmıyor. Sayın Genel Başkanımızdan Cumhur İttifakı’na ve onlara oy verenlere karşı makus bir laf duydunuz mu? Bu kadar bağırdıklarına nazaran iktidarlarının sonunun geldiğini biliyorlar. Herkese eşit muamele yapan bir iktidar gelecek. 6 genel lider yapacaklarını imza altına attılar, uzlaştılar. Türkçemizin en hoş sözü uzlaşmadır. Artık hengame etmiyorlar bundan niçin rahatsız oluyorlar?” dedi.

’20 MİLYON BEŞERE BİR AN BİLE FARKLI BAKMADIM’

Yavaş’tan sonra sahneye İBB Başkanı İmamoğlu çıktı. İmamoğlu, “Milleti ayrıştırma konusunda en uzak bir duraksaması yok. Ben şaşıyorum o akla. Kentimizde mültecilerle birlikte 20 milyon insan yaşıyor. Allah şahit, gönlümü biliyor. O 20 milyon beşere bir an bile farklı bakmadım, bakamam. Bu bir yönetici terbiyesidir, ahlaktır. Bundan vazgeçen ülkesine yönetici olmamalı. Bize huzur, hoş bir ülke hayatı lazım. 86 milyon insanına eşit bakan bir anlayış lazım. Bugünkü anlayış; ‘Bana oy verenler abad, oy vermeyenler bertaraf olacak. Oy verenler yerli ve ulusal, oy vermeyenler terörist’ diyor. Benim 86 milyon beşerim yerli ve milli” sözlerini kullandı.

İmamoğlu mahallî seçimlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Millet İttifakı’na yönelik telaffuzları hakkında “Bir caminin çıkışında çaldılar, hırsızlar dedi. Bir tane bile hırsız bulamadınız. Yargıladınız, bir tane bile mahkum etmediniz. Çıkıp milletten özür dilediniz mi?” diye konuştu.

“Size kelam veriyorum, bu kenti ayağa kaldıracağız” diyen İmamoğlu, “Kars’ın kişi başı geliri bu ülkenin ortalamasının yarısı kadar. Bu reva mı? Benim Kars’taki çocuğum liyakatiyle, ahlakıyla, çalışkanlığıyla bu kentte üretecek, kazanacak, istediği kademelere bu ülkede gelecek. Bu kenti pırıl pırıl Türkiye’nin vitrinine koyacağı kent yapacağız” sözlerini kullandı.

Ekrem İmamoğlu; “Milletin iradesine set vurulmasına, Kars’ta da seçilmiş ismin yerine kayyum atanmasına karşıyız” kelamlarıyla iktidarın belediyelere yönelik kayyım uygulamalarını eleştirdi.

Yavaş ve İmamoğlu’nun akabinde sahneye çıkan Kılıçdaroğlu, “Kars’a da, Türkiye’ye de, dünyaya da bahar gelecek. Kılıçdaroğlu kelam verince kesinlikle yapar” dedi.

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından öne çıkanlar şöyle oldu:

HİÇBİR FABRİKA SATILMAYACAK: Geliriniz düştü mü? Bizim meselemizi çözemedilerse yapacağımız şey değiştirmek. İktidarı değiştireceğiz. Daha hoş ve ahlaklı bir iktidar getirmek hepimizin vazifesidir. Kars’ta genç nüfus fazla lakin hakikat dürüst stadyumu yok. Genç kardeşlerime seslenmek isterim: Bulunduğunuz kentte hem iş bulmalı hem de huzur içinde yaşamalısınız. Erzurum da dahil olmak üzere Kars, Iğdır ve Ardahan’ı özel iktisat bölgesi ilan edeceğiz. Nasıl üretilir göreceksiniz. Orta Doğu’da ve Kafkaslarda tarım alanındaki pazar 25 milyar dolar. Bu pazardan nasıl hisse alınır göreceksiniz. Hiçbir fabrika satılmayacak.

KURBAN BAYRAMI’NDA HESABINIZDA 15 BİN TL İKRAMİYEYİ GÖRECEKSİNİZ: Bu ülkenin her karış toprağına demokrasiyi, barışı getireceğiz. Demokrasinin önündeki en büyük mahzur kayyum uygulamasına da son vereceğiz. Emekli kardeşlerim üzülmesinler; ben 2015 tarihinden bu yana bütün emeklilere Ramazan ve Kurban Bayramında en az taban fiyat kadar birer aylık ikramiye ödenmesini istedim ve savundum. Düşük verdiler. Bay Kemal’i cumhurbaşkanı seçeceksiniz. Kurban Bayramı’nda hesabınızda 15 bin TL ikramiyeyi göreceksiniz. Ananızın ak sütü kadar helal parayı çekeceksiniz.

NOHUTU, MERCİMEĞİ DIŞARDAN ALIYORLAR: Herkes için adaleti getireceğiz. Cumhuriyetin 100. yılında 100 bin öğretmen ataması yapıp bütün köy okullarını açacağız. Nohutu, mercimeği dışardan alıyorlar. Değiştireceğiz bunu! Üreten Türkiye’yi, herkesin kazandığı Türkiye’yi tekrar inşa edeceğiz! Ne ezilen ne ezen, insanca hakça bir tertibi Türkiye’ye getireceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir