İYİ Partili Yasin Öztürk’ten çiğ süt çağrısı

İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde basın toplantısı düzenledi. Öztürk, konuşmasında süt üreticilerinin problemlerine değindi.

Ulusal Süt Kurulu’nun geçen hafta soğutulmuş çiğ süt fiyatını 7,5 lira olarak açıkladığını hatırlatan Öztürk, “Yüzde 3,6 yağ ve yüzde 3,2 protein içermek kaydıyla çiğ süt fiyatı 7,5 lira olarak açıklandı. Fakat alandaki oranlar bu değil. Alandaki oranlar yüzde 3,2 yağ, yüzde 2,8 halindedir. Bunun sebebi ise yem ve öbür maliyet oranlarının fazla olmasıdır. Hayvanlar gereğince beslenemediği için bu oranlar ortaya çıkıyor.” dedi.

“ÇİFTÇİ OLMAZSA SÜT DE OLMAZ”

Süt üreticilerinin mutsuz olduklarını belirten ve yetkililere davet yapan Öztürk, “Yaptığımız hesaplamalarda sütün maliyeti yaklaşık 8,30 lira olarak ortaya çıktı. Sütün gerçek maliyeti 8,30 lira olmasına karşın maliyet 7,10 lira olarak gösterilip 7,5 lira fiyat belirleniyor. Bu durum süt üreticilerini mutsuz ediyor ve ileriki vakitlerde daha büyük problemlere sebep olacaktır.” sözlerini kullandı.

Öztürk, “Çiğ süt takviyesinin en az 1 lira olması gerekir. Tarım ve hayvancılıkta temel olan çiftçidir, çiftçi olmadığında süt de olmaz.” değerlendirmesinde bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir