İçişleri Bakanlığı duyurdu: ‘Nefes-2 Operasyonu’ başlatıldı!

  • Kaçak tütün ve tütün eserleriyle uğraş kapsamında, kabahat örgütüne üye olduğu belirlenen 198 kuşkulu hakkında gözaltı kararı verildi.
  • Şanlıurfa’da uyuşturucu satıcılarına şafak operasyonunda 63 zanlı yakalandı.
  • 24 kilo 500 gram skunk, 6 kilogram sentetik uyuşturucu ve 20 bin uyuşturucu hap ele geçirildi.

İçişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Kabahatlerle Uğraş (KOM) Başkanlığı uyumunda, kaçak tütün ve tütün eserleriyle uğraş kapsamında, kabahat örgütü üyesi oldukları gerekçesiyle gözaltı kararı verilen 198 şüphelinin yakalanması emeliyle 7 vilayette 9 kabahat kümesine yönelik “Nefes-2 Operasyonu”nun başlatıldığını bildirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Emniyet Genel Müdürlüğü KOM Başkanlığı uyumunda organize cürüm örgütleriyle gayret kapsamında daha evvel düzenlenen operasyonların akabinde çalışmalara devam edildi.

9 KABAHAT KÜMESİ TESPİT EDİLDİ

Bu kapsamda vergi kaybının önüne geçilmesi, cürüm kümelerinin yasa dışı faaliyetlerinin sona erdirilmesi ve yasa dışı eserlerin toplum nezdinde ulaşılabilirliğinin engellenmesi emeliyle Cumhuriyet başsavcılıklarının talimatları doğrultusunda KOM Başkanlığı uyumunda harekete geçildi.

Adana, Balıkesir, Gaziantep, İzmir, Kocaeli, Mardin ve Şanlıurfa’da 583 adreste faaliyet gösteren 9 hata kümesi tespit edildi.

Bunun üzerine Cumhuriyet başsavcılıkları tarafından haklarında gözaltı kararı verilen 198 şüphelinin yakalanması için sabah eş vakitli “Nefes-2 Operasyonu” düzenlendi.

YILIN 9 AYINDA 108 HATA KÜMESİ DEŞİFRE EDİLDİ

KOM Başkanlığı uyumunda tütün mamulleri ve makaron kaçakçılığına yönelik 2022’de başta “Nefes” olmak üzere düzenlenen öbür operasyonlarda da 108 cürüm kümesi deşifre edildi.

Bu kapsamda yılın 9 ayında yapılan 6 bin 115 operasyonda, 4,7 milyon paket kaçak sigara, 1,3 milyar boş makaron, 425 milyon doldurulmuş makaron, 273 ton tütün mamulü ve 329 bin puro ele geçirildi.

Ayrıca 323 yasa dışı doldurulmuş makaron imalathanesi deşifre edildi ve yapılan operasyonlar sayesinde 625 milyon lira vergi kaybının önüne geçildi.

ŞANLIURFA’DA TORBACILARA OPERASYON

Şanlıurfa’da “torbacı” diye tabir edilen sokak satıcılarına yönelik 736 jandarma işçisinin iştirakiyle düzenlenen uyuşturucu operasyonunda 63 kuşkulu gözaltına alındı.

İl Jandarma Komutanlığı Kaçakçılık ve Organize Hatalarla Uğraş Şubesi (KOM) grupları uyumunda, uyuşturucu husus kullanımı ve satışının önlenmesine yönelik kent genelindeki çalışmalar sürüyor.

Bu kapsamda, Vilayet Jandarma Kumandanı Tuğgeneral Mücahit Avkıran’ın talimatıyla kentteki 13 ilçede “torbacı” diye tabir edilen sokak satıcılarına yönelik 63 adrese 736 jandarma işçisinin iştirakiyle eş vakitli operasyonu düzenlendi. Tıpkı vakitte kimi yollarda da uygulama yapıldı, araçlar arandı.

ÖZEL HAREKAT ‘KOÇBAŞI’ KULLANDI

Jandarma Özel Harekat Şube Müdürlüğü takımlarının de takviye verdiği operasyonda, kimi konutlara “koçbaşı” kullanarak giren takımlar, uyuşturucu sattıkları teziyle 63 şüpheliyi gözaltına aldı.

Adreslerde, dedektör köpek yardımıyla yapılan aramalarda, 1 kilo 100 gram esrar, 1012 uyuşturucu hap, 11 gram eroin, 100 gram sentetik uyuşturucu, 250 Hint keneviri tohumu, 9 ruhsatsız tabanca, 8 av tüfeği ile bu silahlara ilişkin 530 mermi, gümrük kaçağı 79 cep telefonu ve 1500 paket gümrük kaçağı sigara ele geçirildi.

Öte yandan bir adreste yapılan aramada, kurusıkı tabancaların silaha dönüştürüldüğü bir atölye tespit edildi, burada silaha dönüştürülen 6 kurusıkı tabanca bulundu.

İZMİR’DE DE UYUŞTURU OPERASYONU

 İzmir’de düzenlenen uyuşturucu operasyonunda 7 kuşkulu tutuklandı.

Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü grupları, Buca, Konak ve Bornova ilçelerinde belirlenen 4 adrese baskın düzenledi. Operasyonda 24 kilo 500 gram skunk, 6 kilogram sentetik uyuşturucu ve 20 bin uyuşturucu hap ele geçirildi.

Uyuşturucu ticareti yaptıkları argümanıyla 7 kişi gözaltına alındı.

Emniyetteki sürecin akabinde adliyeye sevk edilen şüpheliler, çıkarıldıkları sulh ceza hakimliğince tutuklandı.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir