Amasra davasında ikinci gün: Tutuklu sanıkların sorgusu yapılıyor

Bartın’ın Amasra ilçesindeki Türkiye Taşkömürü Kurumu’na ilişkin maden ocağında 43 madencinin hayatını kaybettiği patlamayla ilgili dün başladı.

43 madencinin hayatını kaybettiği Amasra’daki maden patlamasıyla ilgili davanın ikinci gününde, tutuklu sanık Cihat Özdemir’in avukatının savunmasıyla devam ediliyor.

Madenin kurum müdürü Özdemir’in avukat Miraç Yıldız, sorumluluğun Türkiye Taşkömürü Kurumu’nda olduğunu belirterek, “Müvekkilim sadece kuruluş müdürüdür, gereçlerin eksik, kalitesiz olması vs TTK Genel Müdürlüğü’nün sorumluluğudur” dedi.

Avukat Yıldız ayrıca, şunları söyledi:

“Personel alımı yahut seçiminde de müvekkilin dahli yoktur, KPSS ve başka imtihanlarla atanıyorlar. Altındakiler ise İŞKUR’daki kura ile seçiliyorlar. 2021’de kurum 46 sefer denetlendi, kazadan 1 hafta evvel de çsgb tarafından denetlendi ve çalışmayı durduracak bir eksiklik görmemişler.”

8’İ TUTUKLU 23 SANIĞIN YARGILANDIĞI DAVA

Bartın Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada sanıklardan 4’ü, mümkün kastla öldürme kabahatinden bin 80 yıla kadar, 4’ü tutuklu 19 sanık ise şuurlu taksirle öldürme cürmünden 18 yıla kadar mahpus cezası istemiyle yargılanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir